ДП "Кіровоградтепло" ТОВ "ЦНТІ УНГА" Четверг, 2019-09-19, 1:19 AM
Вітаю Вас Гість | RSS
Головне меню

Нарахування та оплата. . .Офіційні ресурси

Форма входу

Зворотній зв'язок

Головна » Статті » Стан роботи підприємства

ТЕПЛО: СЬОГОДНІ І ЗАВТРА

ТЕПЛО:    СЬОГОДНІ   І   ЗАВТРА

       Коли надворі тріщить мороз, а вікна замітає снігом не лише на нижніх поверхах, особливою цінністю стає те, на що ми часом бурчимо, коли його надмі,  або  іншим разом просто  не помічаємо – тепло. Я пишу ці рядки, сидячи неподалік гарячої батареї і мені важко уявити, як би воно було, аби вона стала холодною. Хоча, що тут уявляти? У попередні роки таке траплялось. На жаль, наша тепломережа,  яку ми успадкували ще від часів Радянського Союзу, потребує серйозного технологічного удосконалення та й, очевидно, зміни ставлення до неї нас, споживачів.

Чиї труби?  Не Калитчині….

        Тепло в квартирах, це, звісно, важливо. Але коли його нестає у школах, лікарнях чи дитсадочках, це привертає до себе широку увагу, набуває суспільного розголосу, цим починають цікавитися політики. Новообраний голова Андрій Райкович цієї зими  теж звернув увагу на цю проблему, побувавши у деяких школах міста. Де ж дівається  те тепло, що воно не доходить до дітей?

        Перший заступник директора з виробництва та експлуатації – головний інженер ДП «Кіровоградтепло»  ТОВ  «ЦНТІ  УНГА» (підприємство забезпечує теплом 70 відсотків споживачів обласного центру) Володимир Русаков пояснює:

    −  Середня розрахункова температура внутрішнього повітря для загальноосвітніх та спеціалізованих навчальних закладів, згідно з нормами та вказівками щодо нормування витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, становить 16-18 градусів. Орієнтуватись на вищу температуру ми просто не можемо, бо саме така температура теплоносія включена до параметрів режимних карт котлоагрегатів, саме вона враховується  при  наданні лімітів обсягу природного газу і саме ці показники зафіксовані в договорах про закупівлю послуг з постачання теплової енергії за державні кошти, укладених із закладами освіти міста. При цьому фактично всі освітні установи міста розраховуються за послуги з опалення виключно за показниками приладів обліку теплової енергії.

       Ось так, виходить, у школах встановлені лічильники теплової енерегії і тепло  просто так кудись не витікає. Хоча, звісно, 16-18 градусів – не Ташекнт, але все-таки, чому ж у тій же  ЗОШ № 25, а вона, очевидно, не одна така у місті,  у класах, у спортивному залі таки холодно? Приміщення тут, звісно, немаленькі, отож, виявилось, що проектне рішення на опалення  цієї школи передбачало одночасно з централізованим опаленням калориферне. Сім калориферів, як стверджує Володимир Русаков, які розміщені у підвальному приміщенні  будівлі, і які  мали б додаткового  зігрівати окремі  класи, актову залу, їдальню і спортивну залу,  виявились просто демонтованими.

        Крім того, як повідомив головний технолог ДП «Кіровоградтепло»  ТОВ «ЦНТІ  УНГА» Олексій Швець, при проведенні оперативно-технічних заходів в ЗОШ№25, було виявлено, що поворотно-дискові затвори засувки типу батерфляй, яка встановлена на трубопроводі прямого потоку теплоносія перед витратомірною ділянкою вузла обліку теплової енергії, деформовані і знаходяться в  незадовільному стані,   на стоякових трубопроводах частково відсутні дренажні пристрої, на  батареях на 3-му поверсі школи частково відсутні і несправні крани Маєвського, що, ясна річ, не дозволяє розповітрювати систему.

        Про яке тепло за таких умов можна взагалі говорити? І тут знову постає проблема, про яку вже писано-переписано роками: за стан теплопостачальної інфраструктури всередині будівлі відповідає її балансоутримувач.  Так само непогано було б, аби він потурбувався про утеплення будівлі та хоч якісь  енергозберігаючі заходи.  Власне, минулої осені ми могли спостерігати, як масово утеплювались стіни будинків, і не лише приватних, а й багатоповерхівок. У випадку ж зі школами та дитсадочками, ситуація інша. Міський бюджет, ясна річ, не потягне таких витрат. Що там говорити про серйозне утеплення та енергозбереження, коли заклади освіти міста через  брак коштів не можуть навіть виконати рекомендацій щодо підготовки будівель і систем теплопостачання до опалювального  сезону у повному обсязі. А це ж – найнеобхідніші роботи!

         Більше того, 70 відсотків об’єктів управління освіти Кіровоградської міської ради  практично не мають паспортів, який повинен надати БТІ. Відсутні схеми внутрішньобудинкових систем їхнього теплопостачання, або робочі проекти на внутрішньобудинкову систему опалення.

       Звісно, тепловики не залишили дітей у холоді. Аби вони могли нормально навчатися, як повідомив Володимир Русаков, спеціалісти підприємства збільшили діаметр сопел елеваторних вузлів і провели регулювання запірної арматури для рівномірного розподілу теплоносія по відгалудженнях, збільшили діаметр горловин елеваторних вузлів та  провели режимно-налагоджувальні роботи на системах опалення та теплових мережах. Проте це не підстава для  заспокоєння. Зроблене, ясна річ,  призведе до понаднормових витрат енергоносіїв, що вплине  на нарахування за послуги теплопостачання. Аби всерйоз наблизитись до розв’язання цієї проблеми, слід провести комплексну технічну та енергетичну інвентаризацію, що дозволить визначитись із засобами реалізації програм енергозбереження. Без цього у закладах освіти міста  забезпечити нормальний температурний режим навряд чи вдасться.

Краник – сюди, краник  -- туди…

        Тепло сьогодні нам обходиться недешево, і якщо нам здається, що ми отримуємо цю послугу не  належної якості, передбачений механізм її перерахунку. Цей процес регламентований постановою Кабінету Міністрів, яка  визначає порядок нарахування (визначення) плати за послуги з централізованого опалення. Він  враховує відхилення фактичної температури зовнішнього повітря та тривалість опалювального сезону від нормативних показників, які були застосовані при визначенні щомісячної плати. Але ж, очевидно, перерахунки здійснюються не тільки у разі  підвищення фактичної температури зовнішнього повітря, а й у разі її різкого зниження…

       Існує єдина процедура перерахунку, згідно правил, затверджених урядом. Більшість людей знають: якщо ви платите за тепло, а у квартирі геть прохолодно, слід повідомити усно чи письмово про це на адресу, електронну пошту  чи телефоном, вказаними у договорі. Представник виконавця має з’явитися до вас не пізніше двох робочих днів після отримання заявки і скласти акт-претензію, підписану вами і ним. Цей акт реєструється у спеціальному журналі і служить підставою для проведення перерахунку. Якщо представник виконавця через два робочі дні не з’явився, такий акт можуть підписати самі споживачі, але їх має бути, як мінімум, двоє. Якщо у вашій квартирі температура виявиться від 18 до 12 градусів (у наріжних кімнатах -- від 20°С до 14°С), ви отримаєте п’ять відсотків знижки за кожен градус відхилення. При температурі в приміщеннях нижче  12°С (у наріжних кімнатах - нижче  14°С) платити за таке опалення вам не доведеться.

          У електронній базі ДП "Кіровоградтепло" ТОВ  «ЦНТІ УНГА»  з початку нинішнього  опалювального  сезону зареєстровано 512 звернень від споживачів, які скаржились на порушення температурного режиму в їхніх помешканнях.  За результатами проведених обстежень майстрами теплових дільниць встановлено, що температура не відповідала нормі тільки у 92 квартирах, у 226  вона була нормальною, 27 споживачів відмовились від обстеження,   усі інші заявили, що претензій щодо якості надання послуги не мають (виходить, зателефонували для перестраховки?).

        І все-таки, в окремих квартирах холодно. Чому? У абсолютній  більшості випадків питання покращення температурного режиму в приміщеннях – це питання якості виконання послуг з обслуговування внутрішньобудинкових мереж, які  здійснюють  ЖЕО та  ЖБК.   Взагалі-то більшість квартир у місті приватизовані, тож питання зменшення теплових втрат, це й турбота їхніх власників. Очевидно, їм слід звернути увагу, що балансоутримувачі систематично не виконують у повному обсязі положення "Правил підготовки теплового господарства до опалювального періоду", щороку це  відображається  у відповідному  акті.  Але історія повторюється знову й знову:  запірно-регулююча арматура так і залишається у незадовільному стані, теплоносій  погано  регулюється по стоякових трубопроводах, вони, та й самі батареї, часто лишаються зашлакованими. Іноді мешканці самі замінюють їх чи переобладнують, що, звісно, розбалансовує систему опалення. Тим більше, якщо заміна проводиться на пластикові труби, внутрішні діаметри яких на 40 - 60 відсотків менші за попередні. Аналогічно погіршує ситуацію і самовільне збільшення  секцій батарей та зміна схеми системи опалення будинку. Прокладання трубопроводів під підлогою, для влаштування «теплої» підлоги та опалення на добудовах, перенесення приладів опалення на лоджії, відсутність перемичок перед приладами опалення на транзитних трубопроводах призводить взагалі до подальшого розбалансування системи опалення загалом, чим порушуються права інших.

        Подібні випадки були виявлені спеціалістами  ДП "Кіровоградтепло" ТОВ  «ЦНТІ УНГА» у житлових будинках по вулицях: Героїв Сталінграда,11; Маршала Конєва, 5 корп.2; проспекту Університетський,17/2; Пацаєва, 5 корп. 4; Н. П’ятихатська, 20; Н. П’ятихатська, 20А; Глінки, 6; Волкова, 28 корп. 4 та корп. 5, сел.Гірниче, 2-а лінія, буд.№6, пров.Фортечний, 23-121; сел.Гірниче, 6-а лінія, буд.№24 та інших. Додати до цього ще слід майже 55 відсотків  від загальної опалювальної площі міста, які перейшли на автономне опалення.  Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення його подачі на інші стояки,  внаслідок чого збільшується кількість скарг споживачів на незадовільне опалення. Разом з тим обсяг теплової енергії, необхідний для опалення будинку, залишається практично незмінним. Отож, уряд вніс зміни у ряд нормативних документів і тепер у багатоповерхових житлових  спорудах  відключення  дозволяється проводити лише під'їздом чи повністю будинком.

        Невмируща проблема, з якою на початку кожного опалювального періоду стикається  і тепловики, і мешканці міста -- скупчення повітряних пробок. Власники квартир на верхніх поверхах часто демонтують крани Маєвського, тим сами залишаютчи  без централізованого опалення квартири, які розташовані нижче. Навіть якщо крани збереглися, а власники відключені від централізованого опалення, іноді вони категорично відмовляються  видаляти повітря із системи опалення і не надають доступу балансоутримувачу будинку.  Тільки за 18 діб жовтня 2015 року на адресу ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» надійшла 241 скарга від мешканців багатоквартирних будинків  щодо видалення повітря із внутрішньобудинкової системи опалення. Як наслідок, на підставі складених актів-претензій 63 заявникам виконано перерахунок за неотриману послугу з теплопостачання, хоча вини підприємства у тому не було.

Гроші, які не гріють…

         Держава турбується про стабілізацію фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», отож,  6 червня минулого року набрав чинності Закон, який поставив на межу колапсу фінансово-господарську діяльність підприємств теплоенергетики у багатьох містах України.  Такого не було навіть у найгірші кризові роки. У період підготовки до опалювального сезону накладено арешт на всі розрахункові рахунки стратегічного підприємства, яке забезпечує життєдіяльність міста. Це зроблено  органами  Державної виконавчої служби до повного погашення заборгованості по виконавчих документах на користь юридичних осіб, у тому числі і на користь НАК «Нафтогаз України». 

        Йдеться про борги за газ.  Як повідомив заступник директора ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» з фінансових питань та розрахунків Анатолій Таран, рівень розрахунків за спожитий у 2014 році  природний газ становить 94,7 відсотків, за спожитий у минулому році  – 65,7 %. Борги, звичайно, треба віддавати, але основна  причина їх виникнення --  значна заборгованість споживачів, зокрема населення, яка  особливо зросла у минулому році і на середину січня становить майже 42 мільйони гривень. Серед споживачів тепла населення  становить понад 75 відсотків і при цьому відсутній визначений на законодавчому рівні механізм впливу на боржників у частині накладання штрафів та пені за прострочену заборгованість. У той же час підприємству за несвоєчасні розрахунки за спожиті енергоносії постачальниками нараховуються штрафні санкції.  

       Одним із шляхів погашення заборгованості за газ мало бути відшкодування з державного бюджету заборгованості з різниці в тарифах для населення, яка   насамперед направляється на погашення заборгованості за спожитий природний газ.  Бюджет винен ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» 26 996,94 тис. гривень,  але на даний час відсутній механізм відшкодування різниці в тарифах. Навіть при такій надскладній фінансовій ситуації, підприємство у повному обсязі виконало заплановані заходи по підготовці до опалювального періоду, вчасно розпочало його, забезпечує теплопостачання споживачів, підтримує роботу теплових мереж та теплоджерел за диспетчерським графіком, оперативно реагує на ліквідацію аварійних ситуацій.

        Цікаво, чи думали законодавці про людей, про загострення соціально- трудових  стосунків у колективах, коли приймали Закон України № 423-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації фінансового стану Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»? Починаючи з липня минулого року, підприємство позбавлене будь-якої можливості своєчасно та в повному обсязі виплачувати заробітну плату своїм працівникам. Погашення заборгованості здійснюється на підставі посвідчень, виданих Комісією по трудових спорах ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА», шляхом перерахування на карткові рахунки працівників коштів на виплату заборгованості з заробітної плати, яке проводиться органами Держказначейства.

         Як за таких умов зберегти кваліфіковані кадри, як готуватись до наступного опалювального періоду, проводити ремонти теплотехнічного обладнання? Відповіді на ці питання поки що немає. Все ж, тепловики сподіваються, що влада знайде механізми взаєморозрахунків і вони отримають перспективу  реконструкції та модернізації підприємства.

       Йдеться про проект «Підвищення енергоефективності у секторі централізованого теплопостачання України», який реалізується Міністерством регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України спільно з Міжнародним банком реконструкції та розвитку, до якого було включено і ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА». Участь у проекті дасть змогу розпочати реалізацію інвестиційних та інноваційних  поліпшень на загальну суму  майже 30 мільйонів доларів США.  Це дозволило б модернізувати технологічне обладнання, розподільчі та транспортні мережі, які перебувають нині у аварійному стані, адаптувати житлово-комунальний сектор до коливання цін на енергоносії, поліпшити екологічну ситуацію та зменшити  експлуатаційні  витрати  підприємства за рахунок підвищення рівня енергоефективності, застосування сучасного технологічного обладнання.

       Поки що це лише перспективи, яких слід досягати.

                                                                                      Світлана Орел

Категорія: Стан роботи підприємства | Додав: Кировоградтепло (2016-01-27)
Переглядів: 167 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Категорії розділу
Загальна інформація [34]
Інформація про заборгованість [88]
Інформація про заборгованість за послуги теплопостачання, заходи по стягненню заборгованості
Офіційні визіти, урочисті події [11]
Стан роботи підприємства [167]
Початок і завершення опалювального сезону, дотримання безпечних умов праці, аварійні ситуації, пориви та їх ліквідації, планові ремонти, випробування тощо
Тарифи [45]
Тарифи

Увага!

ВакансіїПогода

Валюта
Курсы валют Национального Банка Украины

Пошук

Свята в Україні
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Copyright MyCorp © 2019